Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma de transport marfa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma de transport marfa

Buna ziua
Va rog sa-mi spune-ti care sunt actele necesare pentru demararea uneı firme se transport intern şi international de marfa cu microbuze intre spatıul UE sı Turcia
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Va pot oferi raspunsul privind infiintarea unui SRL:

- trebuie sa va ganditi la variante pentru denumirea firmei
- trebuie sa stabiliti sediul social al firmei (la domiciliu, birou etc.)
- daca aveti si alte sedii secundare / puncte de lucru este necesar sa la inregistrati si pe acelea

Daca apelati la un specialist pentru intocmirea dosarului de infiintare firma, va trebui sa mai mergeti la notar pentru anumite declaratii de asociat/ administrator/ specimen de semnatura si la banca pentru depunerea capitalului social, Dar nu inainte de a fi facuta rezervarea denumirii si de a fi intocmit actul constitutitv al societatii.

In cazul in care veti presta servicii in afara Romaniei, veti avea nevoie de un cod de TVA special (UE).

Numai bine,

Andra Cazacu

Ajutor Firma