Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Asocierea cu o persoană juridică, contribuabil ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Asocierea cu o persoană juridică, contribuabil potrivit titlurilor II, III

Buna ziua,

Am o asociere in participatiune cu o persoana fizica atat cu o firma platitoare de impozit pe profit cat si cu o firma platitoare de impozit microintreprindere.

La firma platitoare de impozit pe profit ii fac retinere la sursa trimestrial din profitul fiscal realizat 16% impozit si 10% sanatate
La microintreprindere ii retin trimestrial 1% impozit pe venitul realizat si 10% tot din venitul realizat? Este plafonata cumva sanatatea sau se calculeaza altfel baza?

Multumesc mult!
george-neagu, moderator