Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la succesiune

În 1991 a decedat mama,am împărțit bunurile rămase cu sora mea. În 1997 a decedat bunicul (tatăl mamei). A avut un apartament numai pe numele lui,mai trăiește bunica și un băiat (fratele mamei). Eu și sora mea avem parte la acel apartament ca succesori ai mamei defuncte?
Da, aveti vocație succesorala la moștenirea bunicului, în calitate de nepoate de fiica predecedata. Dvs și sora veti culege împreună, în mod egal, cota care i-ar fi revenit mamei dvs.