Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cine poate cere expertiza medicala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cine poate cere expertiza medicala?

Buna ziua .Ce persoana poate cere expertiza medicala ?De exemplu dosarul penal se afla la politie ptr.cercetari.In aceasta faza se poate cere expertiza medicala sau avizarea certificatului medico-legala de catre comisia de avizare?
Domnii de la politie pot cere in aceasta faza expertiza medicala ?
Sau cind ajunge dosarul la parchet se poate cere expertiza din partea procurorului se caz?
Una dintre parti poate cere parerea unui specialist cu numirea specialistului ptr. care se opteaza, se poate aproba aceasta situatie?
In situatia mentionat de catre dvs,respectiv cercetarea intr-o cauza penala,
utilitatea si necesitatea unei expertize o dispune numai procurorul supraveghetor,care are autoritatea si limitele de competenta sa dispuna si persoana fizica sau juridica in drept.
In situatia in care, cererea adresata procurorului responsabil contine motivatie temeinica care sa determine la efectuare,autoritatea ,pentru lamurire ,aflarea adevarului si competenta solutionare poate dispune efectuarea expertizei .
Si cine ar fi persoana fizica sau juridica in drept despre carefaceti mentiune?
Expert de specialitate ,specialist/comisie ,aflat in evidentele autoritatii.
Expertiza medico-legala este o proba.Orice proba pertinenta,necesara aflarii adevarului ,poate fi dispusa din oficiu de organul de ancheta sau de catre instanta sau poate fi admisa si administrata la cererea partilor interesate.
Partile pot solicita in scris si oral,personal si prin reprezentanti legali administrarea oricarui probatoriu asupra caruia se pronunta motivat. organele de ancheta sau instanta de judecata
Expertiza medico-legala este un mijloc de proba.