Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... taxa 3% timbru intrebare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

taxa 3% timbru intrebare

Avocatul meu m-a informat ca la Judecatoria sector 3 instanta a hotarat plata noii taxe de timbru de 3% pentru un proces de partaj inceput in luna aprilie, proces pentru care s-a platit taxa la data respectiva. Mai stie cineva un caz similar?
Multume
interesant !!

legea nr. 277 care modifica taxele de timbru a fost publicata in monitorul oficial in luna iulie . ca atare, cauzele ce au ca obiect partajul , introduse anterior intrarii in vigoare a acestei legi, nu intra sub incidenta acestor modificari .
astfel incat taxa de timbru in cazul dvs ar trebui sa fie in cuantum de 19 ron, cum era initial.
Ca si alte legi,Legea nr.276/2009,nu are efect retroactiv,neretroactivitatea legii fiind un principiu de baza al Constitutiei,astfel ca masura luata de instanta este nelegala,cum de altfel bine a constatat si distinsa d-na avocat R.A.Stancu.
Timbrarea in cazul dvs.se va face in conformitate cu prevederile legii anterioare,adica cu 19 RON