Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stimulentul de insertie

Cand trebuie sa ma intorc la servici pt a beneficia se stimulent de insertie caci sotul nu sta o luna in concediu?
OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele "60 de zile" includ si luna tatalui.

Pe perioada cat tatal este in CCC, mama nu va primi stimulent de insertie.