Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere deces.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere deces.

Se beneficiaza de o zi libera in cazul decesului unui bunic?

B. Ionela, utilizator
Codul muncii mentioneaza:
Art. 152
(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
Art. 153
(1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
In contractul colectiv de munca incheiat la nivel de firma si in ROI se regasesc prevederi legate de acordarea de zile libere platite/ neplatite pentru evenimente familiale deosebite/ rezolvarea unor situatii personale.
Pentru asemenea eveniente angajatorul va poate aproba zile libere platie, concediu fara plata sau zile din concediul de odihna.
Numai daca aveti asa ceva mentionat in reg.intern sau in ccm aplicabil ori in c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic