Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Factura energie electrica mare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Factura energie electrica mare

Buna ziua! Am cumparat in luna octombrie un apartament iar acum in ianuarie dupa cititea contorului de catre un angajat Enel,a venit factura la energie electrica 1200 lei.Am sunat si mi s-a transmis ca nu s a citit contorul si nu s a dat indexul in anul 2017, dar cu toate astea noi am avut facturi din octombrie 2017 pana acum cu sume de 50-70 lei. Fostul proprietar nu doreste sa achite factura de 1200 desi contractul de energie electrica este inca pe numele lui, cu scuza ca nu a locuit el acolo,ci chiriasii de la care nu are chitantele. Ce sanse avem sa nu fim obligati sa achitam aceasta factura imensa scadenta peste cateva zile? Cum sa procedez?Va multumesc!
Obligația de plată revine fostului proprietar pentru consumul anterior vânzării cumpararii
Va multumesc mult!