avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Autovehicul avariat fiind parcat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Autovehicul avariat fiind parcat

Bună ziua,în urmă cu câteva luni mașina mea era parcată pe podișca din fața casei,locuința fiind intr-o zonă rurală pe DN73D.la ora 06:10 dimineața,doi cai se aflau pe mijlocul drumului,la aproximativ 70-100 metri.un autoturism marca VW,cu o singură persoană la bord care se îndrepta pe același tronson de drum cu o viteză relativ mare,a văzut primul animal mult prea târziu și încercând să îl evite pe acesta,a reușit dar l-a lovit pe al doilea,fiind doar la câțiva metri distanță.din această izbitură calul a fost aruncat în partea din stânga a carosabilului iar autovehiculul și-a continuat drumul până în mașina mea,fiind parcată regulamentar,scoasă de pe tronsonul carosabil.ca să ajungă acolo au fost aproximativ 70 de metri de la locul impactului cu animalul,mai întâi rulând prin dâmburi de pământ de pe marginea drumului și apoi a lovit podișca pe care se afla autovehiculul.mașina a fost proiectată câțiva metri mai in față fiind avariată foarte rău.accidentul s-a întâmplat la sfârșitul lui Octombrie 2017 și nici acum nu am primit un răspuns clar de la asigurator.(City Insurance).Domnii Inspectori de Daune,au venit abia la 2 săptămâni după accident pt un deviz ante-calcul,timp în care mașina a fost ținută în șanțul(canalizarea) unde a fost aruncată în urma impactului.au făcut câteva poze și atât.la câteva zile am primit telefon spunându-mi ca trebuie să duc mașina la un service autorizat cu care lucrează compania pentru fotografii mai detaliate.autoturismul a fost scos cu o macara din aceasta canalizare,a fost pusă în curte și apoi am pus-o din nou cu macaraua pe platformă,totul pe banii mei ca să ajungă la devizul respectiv.în urma accidentului și podișca din ciment și fier forjat a fost avariată foarte rău,fiind și acest lucru trecut în procesul verbal întocmit de Poliția razei respective.posesorul VW care a lovit calul și apoi mașina mea mi-a dat polița auto din dimineața respectivă pt despăgubirea autovehicului considerat daună totală,sau dacă nu o valoare mare pt reparație plus despăgubirea pt podișcă.acum după atâtea luni doamna de la companie din județ,reprezentata cazului meu mi-a spus ca exista riscul să nu mă despăgubească nimeni pt ca vinovat este stăpânul animalului,nu cel cu autoturismul(mai pe românește"dacă" nu erau caii nu se întâmpla accidentul).tot doamna de la asigurări la puțin timp mi-a spus ca o să îmi aloce cam 24.000 de lei pt reparație,care nu acoperea deoarece cei de la service mi-au spus ca în jur de 30.000 de lei ar acoperi sa fie în regulă.Acum foarte recent m-a înștiințat ca și dacă o să ma despăgubească o sa fie doar jumate din valoarea reparației deoarece se presupune culpă comună,stăpânul animalului jumate și șoferul VW cealaltă jumătate.problema fiind ca în majoritatea cazurilor stăpânul animalului susține ca este sărac și nu are de unde să plătească,și că ar trebui accesat un fond de la Victimele Străzii pt despăgubire.într-un final mașina mea a fost constatat de la locul accidentului ca a fost parcată regulamentar,sunt vinovat 0%,a fost constatat de politie și firma asiguratoare acest lucru.Pe mine m-a lovit cel cu autovehiculul,el este cel care trebuie să ma despăgubească,domnul făcând acest lucru de atunci dar asigurarea lui nu vrea sa ia în calcul acest lucru spunând ca dacă nu erau caii nu intra în mine.cum ar trebui sa procedez mai departe?toti îmi spun sa stau liniștit ca o sa mă despăgubească garantat,dar doamna de la asigurarea respectivă îmi spune ca nu.

Alte discuții în legătură

Probleme despagubire accident auto LuceNera LuceNera Buna ziua, Am si eu o problema cu o despagubire care nu mi se acorda. Masina mea a fost lovita in timp ce era parcata regulamentar, in urma unui accident in ... (vezi toată discuția)
Accident cioteai cioteai La tara la parintii mei pe strada vecinii de vis a vis isi lasa masinile in drum si eu vrand sa ies de pe rampa era si noroi si zapada am accelerat sa nu raman ... (vezi toată discuția)
Am obligatia legala sa anunt accidentul la politie? Gheorgheni Alina G Gheorgheni Alina G Am parcat pe partea dreapta regulamentar, m-am asigurat in oglinzi, am deschis usa sa ies afara si un tir mi-a acrosat usa, nu e paguba mare, ce ar trebui sa ... (vezi toată discuția)