Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se procedeaza pentru reconstituire perioada ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se procedeaza pentru reconstituire perioada lucrata, daca Arhiva a fost inundata?

In cazul Arhivelor arse, inundate, practic inexistente, cum se procedeaza pt. a reconstitui perioada de munca?
Multumesc
Dupa parerea mea, raspunderea revine administratorului arhivei. Din pacate, insa, singura persoana care nu are nicio vina, va trebui sa mearga la toti angajatorii pentru a obtine adeverintele necesare reconstituirii vechimii.
Despre ce perioada este vorba ?
Pentru perioadele de dinainte de 1990 , va trebui sa mergeti la fostii angajatori sa va elibereze adeverinte de vechime , iar daca acestia nu mai exista trebuie sa incercati la Arhivele Nationale - Directia Judeteana in raza careia a avut sediul fostul angajator.

sau

printr-o actiune in instanta.
Da, mai degraba prin actiune in instanta, pentru ca Arhivele Nationale/Judetene, nu au raspunsuri pt. astea; raspund evaziv... redirectioneaza... cam asa ceva