Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit forfetar trim.III
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit forfetar trim.III

Buna ziua,
Ma confrunt cu niste probleme pe care nu pot sa le dau de cap, dar cu ajutorul vostru o sa se rezolve.

In 2008 am impozit pe profit de recuperat in valoare de 5462 lei.

La trim II impozit pe profit a iesit pe pierdere si am declarat si platit impozit forfetar in val.de 1433 lei, ceea ce nu trebuia platit. Iar in contabilitate am facut inreg.691=441 cu 1433, este corect?

La trim III am urm. situatie pe care nu stiu cum sa o rezolv:
total venituri: 486084,87
total cheltuieli : 476503,63
amenzi: 2966,3
protocol: 379,52

Trebuie sa mai tin cont si de impozitul forfetar din tr.II? Iar in decl.100 cum completez?
Cheltuieli protocol deductibile = 2% x (486084,87 - 476503,63 + 2966,3) = 250,95

Calcul impozit pe profit

16% x [486084,87 - 476503,63 +2966,3 + (379,52 - 250,95)] = 2028

2028 - 1433 = 595

595 < 2150 (impozitul minim pe trim. III aferent grilei de impozitare unde va incadrati)

Se va contabiliza suma de 2150 lei.

Formula contabila:

691 = 4411 2150
121 = 691 2150

Daca soldul contului 4411 este debitor, atunci aceasta valoare se va scade din suma de 2150 lei si se va plati ce ramane.

Daca nu am fost destul de explicita, imi cer scuze. Reveniti cu intrebari.
Am inteles, va multumesc din suflet, iar daca ma mai confrunt cu ceva problema nu ezit sa va contactez.
Impozitul forfetar se datoreaza trimestru cu trimestru nu cumulat de la inceputul anului si nu se restituie.
In situatia dvs. referitor trim.II cand ati iesit pe pierdere si ati calculat, declarat si virat impozit forfetar conform grilei de incadrare, acest impozit nu se cumuleaza cu impozitul pe profit datorat in trim.III
Pentru trim.III , calculati normal pe baza datelor din evidenta cumulate la 9 luni profitul impozabil si daca:
a) impozitul datorat < decat impozit forfetar declarati si platiti impozit forfetar (suma cuvenita cf grilei x 3 luni) fara a cumula cu trim.II
b) impozitul datorat > impozit forfetar calculati, declarati impozitul de la trim.III fara a se scade impozitul forfetar din trim.II

Cel putin eu asa am inteles ca s-ar proceda.
Ma intereseaza si pe mine alte pareri

Impozitul pe profit se calculeaza cumulat de la inceputul anului (cum se calcula si inainte), apoi se scade ce s-a inregistrat in 691 (chiar daca este acolo si "forfetarul"). Se compara ce s-a obtinut cu impozitul minim aferent transei de venituri (3 x impozit minim anual/12) si se inregistreaza valoarea cea mai mare.

691 = 4411

Dar poate firma a platit mai mult in perioadele precedente (din diverse motive) si atunci soldul precedent al lui 4411 este debitor. In acest caz se va plati doar ceea ce va apare in soldul creditor al lui 4411, dupa efectuarea calculelor de mai sus si inregistrarea lor in contabilitate.

Normele Metodologice pct. 11^3 cu referire la art. 18 din Codul Fiscal.
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Nu am nimic in debitul lui 4411 decat datoria curenta adica 2150 lei.

Dupa cum am mai spus in trim I am avut pierdere si am declarat 0, in trim.II tot pierdere si am declarat imp.forfetar 1433 ceea ce am si platit. Iar acum in trim.III am inregistrat profit mai mic decat cel forfetar si am in creditul lui 4411 = 2150 lei.

Si pana la urma ce suma se plateste, 2150?