avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Buna ziua!Am un stagiu de cotizare de 36 ani din care 12 ani in grupa II de munca.sunt nascuta pe 22.09.1962.Doresc sa stiu cu cat mi se reduce varsta de pensionare si mai exact cat ar fi penalizarea la anticipata partiala.Va multumesc!Si care sunt datele de ptnsionare in cele 3 situatie
Ultima modificare: Marți, 6 Februarie 2018
Georgetaberger, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:32, 19 Februarie 2018
Septembrie 1962 Ianuarie 2025 62/4 32/10

Limita de varsta la 59 ani si 8 luni
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 4 luni
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 10 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 ani si 10 luni, fara stagiul asmilat.
La acest moment aveti 3i9 ani de stagiu.
Va multumesc mult!Sa va dea Dumnezeu sanatate ca va faceti timp sa ne raspundeti,in conditiile in care cei de la pensii ne trateaza cu indiferenta!Toate cele bune va doresc!
Buna ziua!Sunt nascuta in septembrie 1962.Am fost pensionata pe caz de invaliditate in luna aprilie 2015 cu un stagiu de cotizare de 33 ani 5 luni si 27 zile.In aceasta perioada am lucrat efectiv 100% in grupa a II a 12 ani 2 luni si 26 zile.Mentionez ca in acest moment mai am lucrati 2 ani si 9 luni cu timp partial de 4 ore,care asa cum stiu eu se considera timp intreg.Daca nu este asa va rog frumos sa ma corectati.Intrebare este:cand ma pot pensiona definitiv beneficiind de reducerea de grupa sau anticipat.Va multumesc anticipat pentru raspuns! Imi cer scuze ca am revenit cu aceasta intrebare,dar in acel moment nu aveam datele exacte.
Ultima modificare: Luni, 19 Februarie 2018
Georgetaberger, utilizator
In prima postare nu a ti pomenit nimic despre pensie de invaliditate.
Daca sunteti in pensie de invaliditate de gradul III(asa se intelege) atunci veti trece doar la pensie de limita de varsta la 59 ani si 8 luni.
De la pensie de invaliditate nu se poate trece la cea anticipata sau anticipata partiala.
Ceea ce ati lucrat cu 4 ore va intra in calculul pensie de limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Când mă pot pensiona Tudorita Anghel Tudorita Anghel Bună ziua sunt născuta pe 10 noiembrie 1962 până în prezent am 33 ani de muncă și încă mai lucrez.Din acești ani am lucrați 15 ani și 8 luni de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata vanatorul vanatorul Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona anticipat daca sunt nascuta in septembrie 1962 si am o vechime in munca de 36 ani si 4 luni, din care 8 ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata sau anticipata partiala vanatorul vanatorul Sunt nascuta in 10 septembrie 1962. Am o vechime totala in munca de 33 ani si 7 luni, din care 9 ani si 5 luni in grupa a II-a. Va rog foarte mult sa-mi ... (vezi toată discuția)