Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... lovire din spate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

lovire din spate

buna ziua

am fost implicat intr-un incident de lovire din spate.

Ne aflam pe o strada laterala, la intrarea pe un bulevard important. (amandoi faceam dreapta). Eu in spate. Soferita din fata astepta pe loc sa se elibereze banda, ca sa se inscrie in trafic, si amandoi stationam. Dar ea a inceput sa "alunece" spre mine, adica masina scoasa din viteza si in usoara rampa, s-a deplasat spre mine.

Eu am vazut si am bagat in marche-arierre si am mers inapoi putin. Dar s-a deplasat repede spre mine, peste un metru, si n-am putut face nimic, m-a lovit.

Intrebarea e: cine e de vina legal? Eu eram in spate, dar ea a "intrat" in mine.

Ca o mentiune: sunt sofer cu 15 ani vechime cu multi km in Bucuresti si n-am avut niciodata accident. Din ce a spus ea, am dedus ca a mai avut accident, si recent. Mi-a zis ca "tocmai ce schimbase bara din spate".

Apropos, masina mea n-a avut nimic. A ei a avut bara usor crapata.

Ce sa mai spun ca vroia sa se inscrie pe banda a doua, direct. De-asta stateam pe loc, ca asteptam sa se inscrie ea pe banda a doua. Banda 1 era libera, dar ea vroia musai pe banda a doua care era plina de masini, pentru intrarea in pasaj la Muncii.

Am facut act de constatare amiabila. Acum se pare ca o sa-mi coste mai mult asigurarea.
andreifuf, utilizator
1.Pai intrebarea e pusa gresit : nu e lovire din spate, ci la mers cu spatele.
2. Ati incheiat constatarea amiabila, v-ati trecut ca parte vinovata si ati semnat si declaratia data la asigurator ?
3. Posibilitati ar fi:

Art. 126. – Se interzice întoarcerea vehiculului:
a) în locurile în care este interzisă oprirea voluntară a vehiculelor, cu excepţia cazurilor
prevăzute la art. 142 lit. f);
b) în intersecţiile în care este interzis virajul la stânga, precum şi în cele în care, pentru
efectuare, este necesară manevrarea înainte şi înapoi a vehiculului;
c) în locurile unde soliditatea drumului nu permite;
d) pe drumurile cu sens unic;
e) pe marcajul pietonal;
f) în locurile în care este instalat indicatorul „Întoarcerea interzisă”.
.........................................
Art. 128. - (1) Se interzice mersul înapoi cu vehiculul:
a) în cazurile prevăzute la art. 126, cu excepţia lit. d);
b) pe o distanţă mai mare de 50 m;
c) la ieşirea de pe proprietăţi alăturate drumurilor publice.
(2) În locurile în care mersul înapoi este permis dar vizibilitatea în spate este
împiedicată, vehiculul poate fi manevrat înapoi numai atunci când conducătorul acestuia
este dirijat de cel puţin o persoană aflată în afara vehiculului.
(3) Persoana care dirijează manevrarea cu spatele a unui vehicul este obligată să se
asigure că manevra se efectuează fără a pune în pericol siguranţa participanţilor la trafic.

(4) Mersul înapoi cu autovehiculul trebuie semnalizat cu lumina sau luminile speciale din
dotare. Se recomandă dotarea autovehiculelor şi cu dispozitive sonore pentru semnalizarea
acestei manevre.
Multumesc de raspuns. In mod cert, situatia se incadreaza la art. 128 ultimul punct, cel cu mersul cu spatele. Domnisoara respectiva a dat cu spatele fara sa semnalizeze. Eu stationam.

Din pacate, am completat constatarea amiabila, in care am acceptat vinovatia. (initial pt. ca masina mea nu are nimic, pe cand a ei necesita schimbat bara de jos; si pt ca nu am facut accident in 15 ani). Dar nu am semnat declaratie pentru asigurator.

Mai se poate face ceva? De exemplu, daca semnatura mea e necesara la asigurator, sa nu semnez.

Oricum, din context am dedus ca dumneaei a mai tot facut accidente.
:-) Nu pot sa inteleg de ce v-ati declarat, totusi, vinovat. Din cavalerism ? Din ce am patit eu, stiu ca intr-o astfel de situatie am mai scris si semnat o declaratie la asigurator, in care mi-am recunoscut vinovatia (la ceva timp dupa depunerea de catre pagubit a constatarii amiabile). Si chiar eram, n-am verificat starea pneurilor (dezumflate), n-am folosit viteza maxima a stergatoarelor si am experimentat acvaplanarea pe ploaie torentiala, la viteza relativ mica. Faceti ce doriti.
Mda, erau niste motive. Nu cavalerism. M-am gandit ca eu nu am avut daune. Cata vreme nu trebuie sa umblu prin service-uri si sa stau la cozi la casele de asigurari, eu sunt multumit si deci nu conteaza cine e trecut acolo ca vinovat.

De-abia dupa vreo 3 ore m-am gandit la problema cu cresterea costului asigurarii.

Dar de curiozitate: e ceva ce as mai putea face? Eu n-am semnat declaratie la asigurator. Doar constatarea amiabila. Daca refuz sa semnez declaratia de asigurator pot bloca lucrurile? Constatarea amiabila mai poate fi inlocuita -daca e de acord si persoana respectiva?
andreifuf, utilizator
Nu stiu in mod sigur daca toti asiguratorii procedeaza asa, dar am intilnit deja aceasta procedura. Daca asiguratorul dvs. considera ca este suficienta constatarea amiabila, asta e, cred ca a dat deja drumul la dosarul de dauna. Puteti sa intrebati, mai "rau" nu poate fi.