Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... lovire din spate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

lovire din spate

buna ziua

am fost implicat intr-un incident de lovire din spate.

Ne aflam pe o strada laterala, la intrarea pe un bulevard important. (amandoi faceam dreapta). Eu in spate. Soferita din fata astepta pe loc sa se elibereze banda, ca sa se inscrie in trafic, si amandoi stationam. Dar ea a inceput sa "alunece" spre mine, adica masina scoasa din viteza si in usoara rampa, s-a deplasat spre mine.

Eu am vazut si am bagat in marche-arierre si am mers inapoi putin. Dar s-a deplasat repede spre mine, peste un metru, si n-am putut face nimic, m-a lovit.

Intrebarea e: cine e de vina legal? Eu eram in spate, dar ea a "intrat" in mine.

Ca o mentiune: sunt sofer cu 15 ani vechime cu multi km in Bucuresti si n-am avut niciodata accident. Din ce a spus ea, am dedus ca a mai avut accident, si recent. Mi-a zis ca "tocmai ce schimbase bara din spate".

Apropos, masina mea n-a avut nimic. A ei a avut bara usor crapata.

Ce sa mai spun ca vroia sa se inscrie pe banda a doua, direct. De-asta stateam pe loc, ca asteptam sa se inscrie ea pe banda a doua. Banda 1 era libera, dar ea vroia musai pe banda a doua care era plina de masini, pentru intrarea in pasaj la Muncii.

Am facut act de constatare amiabila. Acum se pare ca o sa-mi coste mai mult asigurarea.
andreifuf, utilizator
Da, o sa intreb.

Multumesc de raspunsuri.