Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Handicap sau IF
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Handicap sau IF

Buna ziua!

Tatal meu beneficiaza de pensie de handicap grav (dializa-insuficienta renala) iar mama este apartinator.

Intrebarea este:
Isi poate deschide tatal un IF (intreprindere familiala) pentru agricultura?
Mentionez ca acest IF va beneficia de fonduri europene si va realiza venituri din productia de legume

Este vreo problema daca persoana declarata cu handicap grav realizeaza venituri prin acel IF?
Poate merge cu amandoua: pensia de handicap si firma? sau trebuie sa renunte la una din ele?

Multumesc anticipat, o zi buna!
În primul rând trebuie sa vă hotărâți ce are în realitate - pensie de boală sau indemnizație de handicap.

Nu există pensie de handicap.
Dapix, utilizator
Imi cer scuze pentru eroare! Are indemnizatie.
Nu pierde INDEMNIZAȚIA dacă își înființează un PFA sau un SRL.

Persoanele cu handicap au dreptul să-și deschidă afaceri proprii sau să realizeze venituri din activități independente.
E valabil si pentru IF? Avand in vedere ca va participa si mama care urmeaza sa ia indemnizatie de apartinator