avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Handicap sau IF
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Handicap sau IF

Buna ziua!

Tatal meu beneficiaza de pensie de handicap grav (dializa-insuficienta renala) iar mama este apartinator.

Intrebarea este:
Isi poate deschide tatal un IF (intreprindere familiala) pentru agricultura?
Mentionez ca acest IF va beneficia de fonduri europene si va realiza venituri din productia de legume

Este vreo problema daca persoana declarata cu handicap grav realizeaza venituri prin acel IF?
Poate merge cu amandoua: pensia de handicap si firma? sau trebuie sa renunte la una din ele?


Multumesc anticipat, o zi buna!
Cel mai recent răspuns: Cristian2499 , utilizator 20:09, 6 Februarie 2018
În primul rând trebuie sa vă hotărâți ce are în realitate - pensie de boală sau indemnizație de handicap.

Nu există pensie de handicap.
Ultima modificare: Marți, 6 Februarie 2018
Dapix, utilizator
Imi cer scuze pentru eroare! Are indemnizatie.
Nu pierde INDEMNIZAȚIA dacă își înființează un PFA sau un SRL.

Persoanele cu handicap au dreptul să-și deschidă afaceri proprii sau să realizeze venituri din activități independente.
E valabil si pentru IF? Avand in vedere ca va participa si mama care urmeaza sa ia indemnizatie de apartinator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lncadrare boli intr-un grad de invaliditate eagle_free eagle_free Buna ziua. Unchiul meu sufera de mai multe afectiuni si 1) vreau sa stiu daca se incadreaza intr-unul dintre gradele de invaliditate pentru pensie de ... (vezi toată discuția)
Incadrare pensie de invaliditate mihailaion mihailaion Va supun atentiei urmatoarea sesizare- contestatie: Sunt bonlav de polichistoza renala(boala genetica), diabet zaharat tip 2(cu insulina), obezitate, am ... (vezi toată discuția)
Pensie pe caz de boala Andyrey Andyrey Buna ziua, mama mea a iesit la pensie acum 3 ani, iar intre timp a fost diagnosticata cu boala renala de gradul 4, aproape de dializa, plus ca a avut si ceva ... (vezi toată discuția)