Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie gr. 2, persoana cu handicap gr. II
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie gr. 2, persoana cu handicap gr. II

Pensionat in anul 1998 pentru limita de varsta si vechime integrala, in baza cerificatului de handicap gr.II. Acest pensionar beneficiaza de recalcularea pensiei daca a lucrat in gr.2 de munca 17 ani!? Va rog si temeiul legal.
Nu beneficiati de recalcularea in baza legii 192/2015.
Ati primit majorarea in doua transe.
Prima incepand cu iunie 2009 prin apliocarea prevederilor O.U.G.100/2008
A doua incepand cu ianuarie 2011 prin aplicarea art.169 din legea 263/2010.

Art.169^1 din legea 263/2010 in forma prevazuta de legea 192/2015:

(2) Prevederile alin. (1) se aplica pensionarilor ale caror drepturi de pensie s-au deschis anterior datei de 1 ianuarie 2011 si care, conform prevederilor legale in vigoare, nu au beneficiat de majorarea punctajelor anuale conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, aprobata prin Legea nr. 154/2009, Legii nr. 218/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, art. 78^2 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, de prevederile art. 169 din prezenta lege, precum si de majorarea punctajului pentru perioadele realizate in conditii speciale dupa data de 1 aprilie 2001.

Legea spune ca se aplica celor care nu au beneficiat.
D-voastra ati beneficiat.
Mi-a scapat din vedere handicapul.
Ce stagiu complet de cotizare s-a utilizat la stabilirea punctajului mediu anual ?
Este evidentiat in decizie.
Teoretic, practic nu! Nu am beneficiat nici de OUG 100/2008, si nici de urmatoarele! Prima decizie a fost emisa - cu toate ca legea prevedea un stagiu de 25 de ani - pentru un stagiu de 30 de ani. Dupa mai multe corespondente cu casa de pensii si un proces, abia prin 2011, dupa o revizuire a dosarului , s-a facut o recalculare, impartindu-se punctajul general la 25 de ani, cum era legal si corect, si nu la 30 de ani, cum s-a aplicat pana la revizuire. Eu nu am beneficiat, dvs. de unde stiti ca am beneficiat!?
Precizez: Prima decizie s-a emis pentru o vecime in munca de 27 ani, din care 15 ani gr. 2 si 8 si 8 luni, la care s-a adaugat sporul aferent gr.2 de 3 ani si 9 luni. In anul 2000 s-a emis o noua
decizie pentru baza de calcul gresita. In 2005 s-a emis 2 decizii, una pentru calculul gresit al bazei de calcul si a doua pentru adaugare stagiu asimilat (facultatea). In 2012 s-a emis o noua decizie pentru adaugare stagiu. Mentionez ca in toate aceste decizi se spune ca "stagiu complet de cotizare prevazut de lege este 30 ani", in loc de 20 de ani si toate aceste decizii au fost emise la solicitarea mea de recalculare. Abia in 13.06.2013, urmare a revizuirii dosarului, emite o decizie recalculata cu "stagiul complet de cotizare 20 ani si stagiul realizat 31 ani." Considerati ca am beneficiat de prevederile respective sau ca ei m-au furat 15 ani!?
In a doua postare am spus:
Mi-a scapat din vedere handicapul.
Spunand acest lucru insemna ca nu mai sunt de acord cu primul raspuns.
Nu am toate datele si din acest motiv este greu de dat un raspuns.

Legat de handicap:
Beneficiaza de aceasta recalculare cei care au lucrat in grupe sau conditii si sunt incadrati in:
Legea 263/2010

Art.58

Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare în condiții de handicap preexistent calității de asigurat beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5, în funcție de gradul de handicap, după cum urmează:
a) cu 15 ani, în situația asiguraților cu handicap grav, dacă au realizat, în condițiile handicapului preexistent calității de asigurat, cel puțin o treime din stagiul complet de cotizare;
b) cu 10 ani, în situația asiguraților cu handicap accentuat, dacă au realizat, în condițiile handicapului preexistent calității de asigurat, cel puțin două treimi din stagiul complet de cotizare;

art.95

(2) În situația persoanelor prevăzute la art. 56-59, la stabilirea punctajului mediu anual se iau în considerare stagiile de cotizare complete prevăzute la aceste articole.

Din datele postate rezulta ca d-voastra nu va incadrati aici:
Stagiul complet 1/2 sau 2/3 din stagiul complet(art.58 a) si b))

Singurii pensionari cu stagiul complet de 20 de ani care au primit majorarea sunt cei care se incadreaza in legea 155/2016(art.56 si 57 din legea 263/2010).
Ceilalti care au stagiul de cotizare de 20 de ani intra in aceasta recalculare, dar le vin deciziile pe minus(sunt trecuti la stagiul complet de 30 de ani).

Nu inteleg ce legatura aveti d-voastra cu stagiul complet de 20 de ani.
O au doar cei care au lucrat minim 20 de ani in grupa I sau in conditii speciale si acestia doar in anumite conditii.

Precizati:
Sexul, luna si anul nasterii
Din ultima decizie:
Pe ce lege este decizia
Stagiul total de cotizare
Din ce se compune acesta