Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorarea pensiei persoanelor pensionate cu handicap ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorarea pensiei persoanelor pensionate cu handicap care au lucrat in grupa I sau II de munca

Daca stie cineva de ce persoanelor cu handicat grav sau accentaut, pensionate in baza Legii 263/2010, li se ia in calculul punctajului si anii lucrati in gr.I sau II de munca ( acolo unde este cazul ), iar persoanelor pensionate anterior acestei legi si avand aceeasi situatie, nu li se recalculeaza pentru anii lucrati in grupa de munca.
1. Si in baza Legii 19/2000 si a celei actuale, Legea 263/2010, perioadele lucrate in grupe superioare de munca au fost luate in calcul, fara nici o legatura cu handicapul pensionabilului.

2. Spuneti mai bine despre ce este vorba, care este cazul concret la care va referiti.
Va rog, pe viitor, sa folositi butonul "raspunde", nu sa deschideti noi discutii.
Revin cu amanunte privind situatia mea. Sunt pensionata din 01.03.2001, fiind persoana cu handicap accentuat preexistent calitatii de asigurat si in 2005, la recalcularea pensiei in baza Legii 78/2005, tinand cont de intreaga activitate, mi s-a considerat stagiu complet de cotizare de 15 ani (conform prevederilor Legii 19/2000.La acea data nu s-a tinut cont de anii lucrati in gr. I si II de munca.Legea 263/2010 prevede majorarea punctajului mediu pentru acesti ani. Eu am lucrat 17 ani in gr. a II-a de munca; cand m-am adresat Casei Judetene de Pensii, mi s-a spus ca mie nu mi se majoreaza punctajul mediu pentru acei ani lucrati in grupa a II-a de munca ( desi s-a contribuit cu procent mai mare la asigurarile sociale ). Celor care se pensioneaza acum si sunt in aceeasi situatie ca a mea, li se majoreaza punctajul.
Poate cineva sa-mi spuna motivul corect pentru care eu nu beneficiez de recalculare ?

Nu aveti dreptul sa primiti punctaj suplimentar datorita faptului ca pensia dvs. a fost recalculata in functie de un stagiu complet de cotizare de 15 ani.

Au primit acest punctaj persoanele ale caror pensii au fost determinate in functie de stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001, respectiv in functie de data nasterii, sau in functie de stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 3 a Legii nr. 19/2000. Puteti citi ceea ce am scris eu aici la art. 78^2 si art. 165^1 din Legea nr. 19/2000.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Eu ma incadrez in prevederile art.47^1, b) din Legea nr.19/2000.Am efectiv lucrati, 21 ani si 6 luni.
Nu stiu de ce celor care s-au pensionat dupa 01.04.2001, in baza Legii nr.19/2000 si apoi , celor in baza Legii nr.263/2010 si care sunt persoane cu handicap accentuat/grav preexistent calitatii de asigurat si au lucrat in grupele I si/sau II de munca inainte de 01.04.2001, li s-a majorat punctajul mediu, pentru acei ani, iar mie nu.
Daca nu ati inteles, reiau:

1. Au beneficiat de acest punctaj numai persoanele ale caror punctaje medii anuale au fost determinate in functie de:
-stagiul complet de cotizare prevazut in anexa nr. 9 a Ordinului nr. 340/2001, adica in functie de data nasterii;
-stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 3 a Legii nr. 19/2000, adica in functie de data deschiderii drepturilor de pensie.

2. Daca, din eroare, au existat persoane care au primit punctaje suplimentare dar nu se regasesc la pct. 1, acestea au primit, ulterior, decizii de debit de la casele de pensii.

3. Dvs. vi s-a recalculat pensia in functie de un stagiu complet de cotizare de 15 ani. Acest stagiu nu corespunde nici anexei 9 a Ordinului nr. 340/2001 si nici anexei 3 a Legii nr. 19/2000. Legiuitorul v-a exceptat in mod expres de la beneficiul punctajului suplimentar intrucat cuantumul pensiei dvs. este mai mare decat cuantumul pensiilor persoanelor mentionate la pct. 1. Cu cat stagiul complet de cotizare este mai mic, cu atat cuantumul pensiei este mai mare.
In Legea nr.263/2010, art.58, se prevede reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului de cotizare pentru persoanele cu handicap.
Art. 169 lamureste destul de clar (dupa parerea mea ) care persoane beneficiaza de majorare a punctajului; alin. (2) specifica exceptiile.Acestea sunt doar persoanele pensionate inainte de 01.04.2001 si carora li s-a recalculat pensia conform Legii nr.78/2005 - nici intr-un caz altor persoane.Concluzia este ca si persoanelor cu handicap preexistent calitatii de asigurat, care au lucrat in grupe de munca, pensionate dupa 01.04.2001 li s-a majorat punctajul.Nelamurirea mea este cum se interpreteaza textul " pentru punctajul mediu anual s-a utilizat vechimea in munca necesara deschiderii dreptului la pensie prevazuta de acte normative cu caracter special ". Care sunt acestea?
Consider ca este discriminatoriu faptul ca daca te-ai pensionat inainte de 01.04.2001 sa nu beneficiezi de aceleasi drepturi ca si cei pensionati dupa acea data. Care este diferenta intre persoanele cu handicap preexistent calitatii de asigurat, pensionate si care au lucrat in grupe de munca si cele care nu au lucrat in acele conditii?