Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicarea OUG nr. 100/2008
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicarea OUG nr. 100/2008

Sunt pensionat la limita de varsta la data de 1.01.2005 in baza articolului 167^1 din legea nr 19/2000 .La stabilirea drepturilor de pensie s-a utlizat stagiul complet de cotizare 30 de ani si 6 luni . Conform art 14 lit. a si c din Ord.572/2006 persoanele a caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1.04.2001-17.06.2006 beneficiaza de recalcularea acestor drepturi prin valorificarea perioadelor realizate in conditii speciale Legea nr 226/2006.Daca pensia s-a recalculat in 2006 de ce in anul 2008 cand s-a dat legea 100/2008 ..nu am mai beneficiat de recalculare ?
Dv. nu ati primit majorarea potrivit OUG 100/2008 datorita articolului din Legea 19 pe care il invocati,ati avut stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 6 luni si nu de 35 de ani,cum prevede art.19.Beneficiarii Ordonantei de Urgenta a Guvernului sunt persoanele care, pana la data de 01.04.2001, au lucrat cel putin 5 ani in fostele grupe I si/sau a II a de munca si care s-au pensionat atat in baza legislatiei anterioare, cat si in baza prevederilor Legii nr.19/2000.

Beneficiarii Ordonantei de Urgenta a Guvernului sunt persoanele care, pana la data de 01.04.2001, au lucrat cel putin 5 ani in fostele grupe I si/sau a II a de munca si care s-au pensionat atat in baza legislatiei anterioare, cat si in baza prevederilor Legii nr.19/2000.

Persoane care nu vor intra sub incidenta prevederilor OUG 100/2008: - Persoanele pensionate sau care urmeaza a se pensiona conform Legii nr.19/2000 si pentru care, la deschiderea drepturilor de pensie se utilizeaza alte stagii de cotizare, in raport de data nasterii, decat cele prevazute in anexa nr. 3 la lege (de ex. conditii speciale de munca prevazute la art.20 din Legea nr.19/2000 sau in Legea nr.226/2006, persoanele care au realizat stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat

Aceste categorii de persoane au fost, sunt, si vor fi avantajate la calculul pensiei prin luarea in calcul a unui stagiu de cotizare, utilizat la determinarea punctajului mediu anual, mai mic decat stagiul complet de cotizare", concluzioneaza CNPAS.