Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca - 6h/saptamana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca - 6h/saptamana

Buna ziua,

modalitatea corecta de a stabili durata muncii pentru o persoana incadrata pe pozitia de femeie de serviciu, se doreste a lucra in zilele de L-M-V (2.00 ore/zi) 6ore/saptamana. Cum se face repartizarea timpului de munca?

2. O fracţiune de normă de 2 ore/zi , 6 ore/săptămână.
a). Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează: luni, miercuri si vineri de la ora 6.00-8.00 (ore zi/ore noapte);
b). Programul de lucru se poate modifica în condiţiile regulamentului intern/contractului colectiv de muncă aplicabil.
c). Nu se vor efectua ore suplimentare cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau înlăturării consecinţelor acestora.

E corect asa?
Multumesc
Este corect cum ati mentionat.