Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM cu timp partial sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM cu timp partial sau nu?

In cazul situatiilor speciale in care pentru anumite categorii de salariati (ex. salariate care alapteaza, salariate insarcinate carora li s-a recomandat reducerea programului de munca), legea prevede dreptul la reducerea duratei timpului de munca:
a). CIM devine cu CIM timp partial?
b). CIM ramane CIM cu norma intreaga, chiar daca salariatul nu mai lucreaza 8 ore prin efectul unei legi speciale?
C.i.m. devine c.i.m. cu timp partial pe durata alaptarii.