Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Conflict de interese
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Conflict de interese

Buna ziua!

Eu sunt angajatul unei institutii de invatamant universitar si de asemenea am si o firma proprie. Daca firma mea face afaceri (vanzare de produse) cu institutia unde sunt angajat este conflict de interese???

Va multumesc
Conflictul de interese apare atunci când funcţionarul public are un interes personal care ifluenţează sau pare să influenţeze îndeplinirea atribuţiilor sale oficiale cu imparţialitate si obiectivitate. Interesele private ale functionarului public pot include un beneficii pentru sine sau pentru familia sa, pentu rudele sale apropiate,
- soţ, soţie, rude sau afini până la gradul al doilea inclusiv.