Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu mi se elibereaza certificat de urbanism favorabil.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu mi se elibereaza certificat de urbanism favorabil.

Bună ziua! În urma cu 2 luni am depus la primărie documentația pt certificat de urbanism p+m, menționez ca doamna de la urbanism nu doreste sa-mi emita un certificat de urbanism favorabil, motivul zice doamna( pâna nu se rezolvă problema drumurilor sau daca se doreste cu Puz) drumul de acces , intrare din drum judetean drumul are aprox 4 m pe o distanta de 40 ml, dupa care se lărgeste la 6 m pe o distanta de 130 ml pana la parcela mea, mentionez faptul că mai în spate de parcela mea exista inca 2 parcele + inca 2 case deja locuite, cartierul fiind unul nou sunt aprox 22 de case din care deja aprox 15 locuite, pt acele case făcute toate de același "constructor" s-au eliberat certificate de urbanism si autorizatii de constructii iar mie om simplu nu mi se elibereaza pt o casa. Vi se pare corect? Exista un mod prin care as putea să-i constrang sa elibereze? Mie nu mi se pare corect ca pt o casa sa nu primesc certificat iar altii pt 20 de case cu accees pe acelasi drum si aceleasi conditii sa se elibereze ( drumul este drum de servitute)

Din cele expuse, se pare ca singura modalitate ( in lipsa unei asteptari mai indelungate) de a obtine certificatul de urbanism este calea judecatoreasca. Exista un refuz exprimat in scris?
Nu exista un raspuns exprimat în scris ci doar verbal, practic de ce sunt eu deranjat ca pt ceilalti vecici s-a eliberat si mie nu mi se elibereaza, mă tot amână, dacă o gândim logic este o decizie ilegală din partea autoritătilor.