avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Rovinieta fara proces verbal trimis prin posta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Rovinieta fara proces verbal trimis prin posta

Buna ziua,
Am si eu doua situatii legate de amenda pentru rovinieta la care as dorii sa va cer parerea:
1) In momentul in care am mers la primarie sa platesc taxele si impozitele, am constatat ca am de platit o amenda pentru rovinieta care era din urma cu un an si ceva. Am cerut sa vad procesul verbal, si am vazut ca acolo scrie ca pot sa platesc jumate din amenda in 48 de ore de la instiintare....ori pe mine nu m-a instiitat nimeni...ce pot sa fac in aceasta situatie?

2) Am circulat cu masina sotiei mele pe o sosea care are camere de control pentru rovinieta....am uitat ca pe masina respectiva inca nu am platit rovinieta, si in momentul in care am vazut camerele mi-am amintit, In interval de 2 ore am platit rovinieta pentru autoturismul respectiv. O sa primesc amenda in acest caz?...daca da, am posibilitatea sa fa contestatie?
Cel mai recent răspuns: coxtel , utilizator 11:39, 8 Februarie 2018
Buna ziua,
1. Solicitati in scris sa va fie transmis un exemplar de pe PV de amenda si contestati-l in instanta.
2. Veti vedea ce e de facut daca va vine amenda.
Sa solicit primariei?...contestatia sa o fac pe motivul ca nu am primit instiintare?

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. astăzi am observat ca am uitat sa plătesc rovinieta ... dany2605 dany2605 Bună ziua. Astăzi am observat ca am uitat sa plătesc rovinieta din Martie 2022... Nu mi a venit nici o amenda acasa Am citit ca dacă nu primesc nimic ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta Marius 2017 Marius 2017 Buna ziua am primit o amenda de rovinieta in data de 10 02 2017 platita in 48 ore pt contraventia savirsita in data de 10 08 2016 .Am uitat sa verific ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta: e corect sa platesc doua amenzi? pot contesta procesul verbal? alexxx_862006 alexxx_862006 Buna ziua, Am circulat o perioada de timp fara rovinieta (credeam ca trebuie sa se ocupe firma de leasing pentru aceasta dar am inteles eu gresit), iar acum ... (vezi toată discuția)