Forum Discuţii juridice Executare silită buna ziua - poprire pe contul în care primesc ...
Discuție deschisă în Executare silită

buna ziua - poprire pe contul în care primesc alocația și indemnizația

buna ziua . as avea si eu niste intrebari daca se poate. :1 pe contul care primesc indemnizatia crestere copil si alocatie se poate pune poprire???????????.2 banca blocheaza contul?????????? am inteles ca nu au voie .Multumesc frumos
~ Conținut șters la cerere ~
Art.728 NCPC
Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.
Raluca Iliescu, Avocat
multumesc
Art.728 NCPC este dupa republicare art.729 NCPC.
Este adevarat ca legea spune ca "...nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii", insa acesta este doar un mod de a spune, pentru ca in fapt pot fi urmarite atata vreme cat neregularitatea nu este contestata. Cu alte cuvinte nu pot fi urmarite, dar pot fi urmarite.
adica . fac si ilegalitati????????????? pot contesta daca incalca aceste (legi_)?