Forum Discuţii juridice Executare silită buna ziua - poprire pe contul în care primesc ...
Discuție deschisă în Executare silită

buna ziua - poprire pe contul în care primesc alocația și indemnizația

buna ziua . as avea si eu niste intrebari daca se poate. :1 pe contul care primesc indemnizatia crestere copil si alocatie se poate pune poprire???????????.2 banca blocheaza contul?????????? am inteles ca nu au voie .Multumesc frumos
Cea mai simplă variantă de rezolvare ar fi să renunțați la contul bancar, și să faceți cerere să primiți drepturile prin mandat poștal.
Contul bancar mai mult ca sigur va fi blocat de executorul judecătoresc.
multumesc frumos . daca o sa faca magarii . o sa inchid contul
Buna seara!
Daca pe acel cont nu primiti si alte sume care sa fie considerate venituri eligibile la executare, atunci nu au baza legala de a fi executate.
Daca contul va fi blocat, nu il veti mai putea inchide pana nu veti debloca sumele si lichida contul.
Ajunsa in situatia blocarii contului, veti face o solicitare catre banca, probabil la departamentul executari, prin care sa solicitati deblocarea contului, de indata, specificand baza legala si faptul ca, in caz contrar veti actiona banca in instanta. Stiu ca acest demers functioneaza.
multumesc