avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma radiata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma radiata

Bună ziua.
Sunt asociata cu fostul prieten la o firma. Am aflat astăzi ca a radiat-o fără sa mă anunte.se poate sa facă asta fără mine având în vedere ca eram 50-50% .
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: ElenaD81 , utilizator 22:09, 17 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua.
Radierea unui SRL se efectueaza in doua etape. In prima etapa, se depune cererea de dizolvare/lichidare, insotita de Hotararea AGA.
In cea de-a doua etapa, dupa minim 30 zile, se depun extrasul din Monitorul Oficial, Certificatul de la ANAF din care rezulta ca firma nu are datorii la bugetul de stat si la contributiile sociale, bilantul si toate documentele firmei, insotite de cererea tip ONRC.
Asadar, radierea se face doar in baza unei Hotarari a asociatilor sau, in baza Deciziei daca este unic asociat.
Ultima modificare: Joi, 8 Februarie 2018
Raluca Iliescu, Avocat
Bună ziua.
Am inteles. Însă nu mi s-a adus la cunoștință de radiere. Astazi am aflat?
Este valabila radierea fără acordul meu? Suntem asociați cu drepturi egale.
Pot face ceva acum?
Multumesc
Ultima modificare: Joi, 8 Februarie 2018
ElenaD81, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Eu nu am luat nici o hotărâre. Nu am semnat nimic. Se pare ca a facut-o de unul singur.
Firma era fără activitate. Știu ca a încercat el ceva dar nu știu Cum a apărut. Eu am plecat de la el în 2011. De atunci nun știu ce a făcut cu firma. Eu am fost plecata cu jobul prin tara.

Silvia Zaharia a scris:

Ca regulă, asociatul Dvs. nu putea solicita dizolvarea și apoi lichidarea societății decât în baza unei Hotărâri AGA semnată de ambii asociați.

Există o asemenea hotărâre pe care ați luat-o impreună în vederea dizolvării și lichidării societății?

Dacă societatea a fost radiată din Registrul Comerțului cum au fost lichidate bunurile societății?


Deci... Dacă a radiat firma fără acordul meu.... Pot face ceva acum ?!

ElenaD81 a scris:

Eu nu am luat nici o hotărâre. Nu am semnat nimic. Se pare ca a facut-o de unul singur.
Firma era fără activitate. Știu ca a încercat el ceva dar nu știu Cum a apărut. Eu am plecat de la el în 2011. De atunci nun știu ce a făcut cu firma. Eu am fost plecata cu jobul prin tara.

Silvia Zaharia a scris:

Ca regulă, asociatul Dvs. nu putea solicita dizolvarea și apoi lichidarea societății decât în baza unei Hotărâri AGA semnată de ambii asociați.

Există o asemenea hotărâre pe care ați luat-o impreună în vederea dizolvării și lichidării societății?

Dacă societatea a fost radiată din Registrul Comerțului cum au fost lichidate bunurile societății?




Alte discuții în legătură

Cum se inchide un srl? BACAOANU BACAOANU Buna ziua, as dori sa stiu care sint conditiile in care pot inchide un SRL, pe care nu am mai lucrat de 2 ani si care sint costurile? Mentione ca nu am datorii ... (vezi toată discuția)
Cat timp este permis sa treaca intre dizolvare si radiere srl ??? geniest geniest Buna ziua, Am facut dizolvarea (fara lichidator conf. art. 227 si 235 din legea 31) a unui SRL fara activitate comerciala de la inceput. Pe 20 iunie mi-a ... (vezi toată discuția)
Dizolvare si radiere snc campary campary Salut! Parintii mei detin impreuna o societate in nume colectiv care a functionat din 1994 si pana acum. Ambi sunt actionari si detin fiecare cate 50% din ... (vezi toată discuția)