Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... DIRECTOR ADJUNCT SUPLINITOR CALIFICAT DETASAT - ORE ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

DIRECTOR ADJUNCT SUPLINITOR CALIFICAT DETASAT - ORE DIN ORELE COLEGILOR TITULARI

Buna ziua!
Va expun urmatoarea situatie;
intr-o scoala sunt 2 titulari (fiecare cu obligatia didactica de 18 ore) pe o disciplina. Pe acea disciplina, in trunchiul comun si curriculum diferentiat sunt 33 de ore (deficit 3 ore), dar exista posibilitatea completarii normei cu optionale (curriculum la decizia scolii). Inspectoratul trimite, in urma unui concurs, un director adjunct ce are aceeasi calificare pe disciplina celor 2 titulari, detasat fiind dintr-o alta scoala -unde este titular si are 8-10 ore in disciplina calificarii.
Va rog sa imi spuneti;
1. este obligatoriu ca sa i se asigure 8 ore in scoala , asa cum sustine, pe motiv ca nu ar accepta altfel inspectoratul, desi obligatia didactica este de 6-8 ore ?
2. este obligatoriu ca titularii sa ii cedeze din orele de specialitate, iar ei sa fie obligati sa ia optionale pana la norma de 18 ore?
3. care este articolul de lege care reglementeaza aceste aspecte?
Mentionez ca respectivul director adjunct are actualmente si 5-6 ore suplimentare si intr-o alta scoala decat cea in care este titular, iar orele pe care este titular sunt predate de un alt suplinitor,
4.daca unul din titulari nu doreste sa aiba optionale, poate fi obligat in vreun mod legal sa faca acest lucru?
Multumesc anticipat!
As dori sa aflu si eu raspunsuri la aceste intrebari