avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie executare silita

Buna seara. Am primit ieri o somatie pt neplata unui credit bancar din 2016. Eu sunt plecat in Anglia din septembrie 2016 si nu am avut posibilitatea sa platesc acel credit. Casa in care locuiesc in Romania este pe numele meu si masina pe care o posed este tot pe numele meu. Am primit somatia astazi 8.02.2018 si imi cere sa platesc suma de 3.772 ron intr.o zi de la primirea somatiei. Ce pot face? Orice sfat este binevenit. Pot cere o plata a sumei datorate in rate dupa ce am primit acea somatie. Cum pot lua legatura cu persoana care se ocupa de dosarul meu intrucat eu sunt plecat din Romania? Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 20:34, 9 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru a obtine plata sumei datorate, in rate, va trebui sa intocmiti o conventie de esalonare cu creditorul sub supravegherea executorului. Pentru a lua legatura cu persoana care se ocupa de dosarul Dvs, apelati la persoana care v-a informat despre primirea somatiei
Eu nu sunt in tara . Exista un nr de telefon pe care pot suna in vederea clarificarii? Iar persoana care m-a contactat este vecina pt ca ea primeste scrisorile de la adresa la care locuiesc. Ce urmeaza dupa aceasta citatie? Va multumec

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Pentru a obtine plata sumei datorate, in rate, va trebui sa intocmiti o conventie de esalonare cu creditorul sub supravegherea executorului. Pentru a lua legatura cu persoana care se ocupa de dosarul Dvs, apelati la persoana care v-a informat despre primirea somatiei

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă somația este de la executor judecătoresc, urmează în ordine etapele de executare silită a bunurilor dvs mobile și imobile, până la îndestularea creditorului.
Ultima modificare: Vineri, 9 Februarie 2018
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cui i se pot imputa popriri in cazul unui credit de nevoi personale neplatit? elizachichi elizachichi Buna seara. Va rog ma puteti lamuri ? In anul 2007 sotul meu a facut un credit de nevoi personale de cca 150 mil lei vechi.Eu nu am fost implicata cu nimik,nu ... (vezi toată discuția)
Unde se poate face o contestatie ptr executare silita bancara alertbrain alertbrain Acum 4 ani am facut un credit ipotecar in franci elvetieni.Sotul meu a murit anul trecut , iar eu, singura cu 2 gemeni nu am mai putut plati rata la ... (vezi toată discuția)
Somatie executare silita lise lise Buna ziua .un craciun fericit tuturor.In anul 2008 am facut un credit la banca sotia fiind girant si timp de2 ani am fost cu plata la zi. In 2010 am pierdut ... (vezi toată discuția)