Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ancheta sociala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ancheta sociala

buna seara, se poate ca procuroru intr_un proces penal referitor la trafic de droguri sa ceara aminarea procesului ca lipsa de procedura pentru ca nu este facuta ancheta sociala.in proces sunt implicati si minori da tot nu inteleg de ce ar fi nevoie de aceasta ancheta?va multumesc
La judecarea unei cauze penale in care sunt implicati m inori, se citeaza, in afara de parti, si Serviciul de protectie a victimelor si reintegrare sociala a infractorilor( serviciul de probatiune) de la domiciliul minorului si parintii sau, dupa caz, tutorele, curatorul sau persoana in ingrijirea ori supravegherea careia se afla minorul, precum si alte persoane a caror prezenta este considerata necesara de catre instanta .
Buna seara!
Lipsa de procedura este una si lipsa referatului de evaluare , care este obligatoriu in cazul unui inculpat minor este alta.In cazul unui inculpat minor este obligatorie intocmirea unui referat de evaluare de catre Serviciul de protectie a victimelor si reintegrare sociala a infractorilor de la domiciliul minorului, care este citat si el in cauza.
1.Ori a fost lipsa de procedura cu Serviciul de protectie a victimelor si reintegrare sociala a infractorilor de la domiciliul minorului
2. Ori a lipsit referatul de evaluare a inculpatului minor, si in atare conditii a fost evidenta amanarea cauzei.
Referatul de evaluare ,in cazul minorilor care au savarsit fapte antisociale , e obligatoriu.
In conformitate cu disp.art.482 c.pr.pen."in cauzele cu minori,organul de urmarire penala sau instanta de judecata ARE OBLIGATIA(subl.mea) sa dispuna efectuarea unei anchete sociale.
Ancheta consta in strangerea de date cu privire la purtarea pe care minorul o are in mod obisnuit,,la starea fizica si mintala a acestuia,la antecedentele sale,la conditiile in care a fost crescut si a trait,la modul in care parintii,tutorele sau persoana in ingrijirea careia se afla minorul isi indeplinesc indatoririle lor fata de acesta si in general cu privire la orice elemente care pot servi la luarea unei masuri sau la aplicarea unei sanctiuni fata de minor......"

Acheta sociala trebuie efectuata de catre"persoanele desemnate de catre autoritatea tutelara a consiliului local(primariei) in a carui(carei) raza teritoriala domiciliaza minorul"

In cazul despre care faceti vorbire lipsa anchetei sociale/referatului de evaluare a determinat amanarea cauzei de catre instanta
va multumesc pentru raspunsuri,am inteles cum este cu ancheta sociala dar ce nu inteleg este urmatorul lucru.dosaru este pe rol la tribunal din data de 17.07 2009 deci de 3 luni ,in aces interval au fost 3 termene de judecata care fiecare s-au aminat pe tot felu de motive ,ba angajare de avocat din partea celorlalti inculpati 6 la numar ,ba lipsa avocatilor al unora dintre ei acum la acest termen am ramas uimiti ca sa aminat din nou cerere facuta de procuror pentru ca nu au fost citati ambii parinti pentru minori si lipsa referatuluide evaluare.spun asta deoarece fiul meu este singuru din cei 6 inculpati care este in stare de arest preventiv si aceste aminari sunt in defavoarea sa.Chiar nu inteleg ce se petrece in justitia noastra ,nu stim ce sa mai facem,mentionez ca are angajat si avocat foarte bun.va multumesc