Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractori minori
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractori minori

in cauzele cu infractori minori se mai recurge la efectuarea anchetei sociale??? sau s-a introdus efectuarea referatului de evaluare de catre Serviciile de probatiune??
ovy a scris:

in cauzele cu infractori minori se mai recurge la efectuarea anchetei sociale??? sau s-a introdus efectuarea referatului de evaluare de catre Serviciile de probatiune??

este obligatorie efectuarea referatului de evaluare de catre Serviciile de probatiune.
Se face si ancheta sociala.
Daca e minor si instanta a dispus referat de evaluare ii poate aplica suspendare a executarii.
Daca ancheta sociala nu iese bine va fi mai complicat.
dar cand se cere ancheta sociala? in faza urmaririi penale?
deci a ramas si ancheta sociala si s-a introdus si referatul de evaluare?
Da, ancheta sociala s-a facut in faza de urmarire penala.
Vedeti la dosar.
in lucrarile penale cu minori , in care s-a dispus incepera urmaririi penale impotriva acestora, din luna aprilie s-a aprobat o ordonanta prin care procurorul ce supravegheaza buna desf. a urmaririi penale, daca considera necesar se adreseaza printr-o adresa servicului de probatiune din cadrul tribunalului pentru evaluarea minorului, politistul nemaiavand competenta de a solicita acest lucru.