Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... de ce nu primesc citatia? ce se poate intampla?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

de ce nu primesc citatia? ce se poate intampla?

intr un dosar penal in recurs am avut primul termen in 23 ianuarie....am cerut amanarea cauzei pt a angaja un avocat,(cererea am depus la arhiva,nu am fost prezent in proces) si inca nu am primit citatia.....(stiu cand va fi termenul de la portalul instantei)
ce se intampla dc nu ma prezint la termen?
sau sa zic ca cu cateva zile inainte de termen depun o cerere si cer sa primesc in cunostinta termenul....
sau dc se judeca recursul si se resping pot sa fac ceva?(eu am declarat recurs)
sau sunt obligat sa aflu data termenului de judecata din motiv ca eu am facut recursul?
mentin ca doresc amanarea procesului cat de mult e posibil
animacikaa, utilizator
In aceasta etapa ,este greu de obtinut amanari fara motive temeinice
Daca nu va prezentati la termenul de judecata instanta de judecata va verifica daca a fost indeplinita procedura de citare si in situatia in care exista dovada de comunicare citatie la domiciliul dvs, va dispune judecarea cauzei
si ce se intampla dc nu a fost indeplinita procedura de citare (adica nu este dovada de comunicare citatie la domiciliul meu-CA NU ESTE)..nu se judeca? se dispune recitarea?
Daca ati fost prezent la primul termen de judecata nu va mai citeaza.
Nu v-a spus instanta ca nu va mai citeaza?
Nu este obligata sa va anunte dar majoritatea instantelor ii anunta pe inculpati.