avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... de ce nu primesc citatia? ce se poate intampla?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

de ce nu primesc citatia? ce se poate intampla?

intr un dosar penal in recurs am avut primul termen in 23 ianuarie....am cerut amanarea cauzei pt a angaja un avocat,(cererea am depus la arhiva,nu am fost prezent in proces) si inca nu am primit citatia.....(stiu cand va fi termenul de la portalul instantei)
ce se intampla dc nu ma prezint la termen?
sau sa zic ca cu cateva zile inainte de termen depun o cerere si cer sa primesc in cunostinta termenul....
sau dc se judeca recursul si se resping pot sa fac ceva?(eu am declarat recurs)
sau sunt obligat sa aflu data termenului de judecata din motiv ca eu am facut recursul?
mentin ca doresc amanarea procesului cat de mult e posibil
Ultima modificare: Joi, 21 Februarie 2013
animacikaa, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:25, 24 Februarie 2013
In aceasta etapa ,este greu de obtinut amanari fara motive temeinice
Daca nu va prezentati la termenul de judecata instanta de judecata va verifica daca a fost indeplinita procedura de citare si in situatia in care exista dovada de comunicare citatie la domiciliul dvs, va dispune judecarea cauzei
si ce se intampla dc nu a fost indeplinita procedura de citare (adica nu este dovada de comunicare citatie la domiciliul meu-CA NU ESTE)..nu se judeca? se dispune recitarea?
Daca ati fost prezent la primul termen de judecata nu va mai citeaza.
Nu v-a spus instanta ca nu va mai citeaza?
Nu este obligata sa va anunte dar majoritatea instantelor ii anunta pe inculpati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perimare cerere amanare cauza citare in plangere contraventionala bebeli bebeli Buna ziua, am pe rol o plangere contraventionala, primul termen l.am avut in noiembrie 2013 Pe portal fiindu.mi mentionat ca se amana cauza pentru verificarea ... (vezi toată discuția)
Nu am primit citatia dar am cunostinta ca am termen animacikaa animacikaa am un termen la curtea de apel in martie dar inca nu am primit citatia......stiu ca presedintele comisiei este in concediu de boala,dar am termen la cunostinta ... (vezi toată discuția)
Necomunicarea motivelor de recurs xyz2012 xyz2012 Buna ziua, Sunt parte, in calitate de intimat, intr-un proces, un recurs care are primul termen la tribunal in 2 octombrie \'13, se judeca pe vechiul ... (vezi toată discuția)