Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor membru echipă fonduri europene - primarie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor membru echipă fonduri europene - primarie

Am o nelămurire, este legal să primească un salariat o majorare (25%) pentru implementare proiect din fonduri europene, dacă are gradatia 5 (coeficient 3,1), consilier superior, viză CFP (10%) care adunate depășesc indemnizatia viceprimarului (coeficient 3,5), sau este legal pentru că se adună și la el această majorare? În ce condiții poate beneficia de aceasta majorare? Mulțumesc!
krom6, utilizator
Legea 153/2017
art. 16 Drepturi salariale pentru activitatea prestată în proiecte finanțate din fonduri europene

(1) Personalul din instituțiile și/sau autoritățile publice nominalizat în echipele de proiecte finanțate din fonduri europene nerambursabile beneficiază de majorarea salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție, indemnizațiilor de încadrare cu până la 50%, indiferent de numărul de proiecte în care este implicat. Această majorare se aplică proporțional cu timpul efectiv alocat activităților pentru fiecare proiect.
Deci poate depăși indemnizatia viceprimarului, exclusiv majorarea de la art. 16 alin. (2)?
Prin O.U.G. nr. 91/2017 s-a stabilit că indemnizaţiile lunare ale preşedinţilor şi vicepreşedinţilor consiliilor judeţene şi primarilor şi viceprimarilor unităţilor administrativteritoriale care implementează proiecte finanţate din fonduri europene nerambursabile se majorează cu până la 25%.
În acest caz, care este indemnizaţia lunară, luată în calcul, corespunzătoare funcţiei de viceprimar, inclusiv sau exclusiv majorarea de la art. 16 alin. (2)?
krom6, utilizator
Indemnizaţia lunară, luată în calcul, este cea corespunzătoare funcţiei de viceprimar fara majorare.