Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație copil

Copilul meu face 2 ani în 10 Septembrie 2018.Nu sunt împreună cu tatăl lui.Cu luna tatălui cum se face,deoarece noi nu mai păstrăm legătură?Eu când trebuie sa ma întorc la munca pt a primi indemnizatia ?
Tatal copilului nu este obligat sa solicite asa ceva .Insa :
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este data de 11.08.2018

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC , atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este data de 11.09.2018
Deci dacă tatăl nu e în condițiile de a solicita luna pt concediu de crestere a copilului și eu nu vreau sa iau indemnizatia de inserție pana la 3 ani ,atunci ma întorc la munca în 11.09.2018?(copilul fiind născut în 10.09.2016).Și bani pt creștere a copilului ii primesc și pe cele 10 zile din Septembrie?Va mulțumesc!
lore34, utilizator