Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Interpretare Art.34 din HG 83/2014
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Interpretare Art.34 din HG 83/2014

(1) Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituțiile și autoritățile publice, devenite executorii în perioada 1 ianuarie-31 decembrie 2015, se va realiza astfel:
a) în primul an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 5% din valoarea titlului executoriu;
b) în al doilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 10% din valoarea titlului executoriu;
c) în al treilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25% din valoarea titlului executoriu;
d) în al patrulea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25% din valoarea titlului executoriu;
e) în al cincilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 35% din valoarea titlului executoriu.
(2) Procedura de plată eșalonată prevăzută la alin. (1) se aplică și în ceea ce privește plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești devenite executorii până la 31 decembrie 2015, având ca obiect acordarea de daune-interese moratorii sub forma dobânzii legale pentru plata eșalonată a sumelor prevăzute în titluri executorii având ca obiect acordarea unor drepturi salariale personalului din sectorul bugetar.
(3) În cursul termenului prevăzut la alin. (1), orice procedură de executare silită se suspendă de drept.
(4) Sumele prevăzute la alin. (1), plătite în temeiul prezentei ordonanțe de urgență, se actualizează cu indicele prețurilor de consum comunicat de Institutul Național de Statistică.
(5) Prin ordin al ordonatorilor principali de credite va fi stabilită procedura de efectuare a plății titlurilor executorii, cu respectarea termenelor prevăzute la alin. (1).

Vă rog să-mi spuneți dacă procedura de suspendare a executarii silite prevăzută la alin.3 se referă și la HJ care au ca obiect daune-interese moratorii sub formă de dobânzi. Acestea sunt eșalonate pe 5 ani în alin.2, dar nu știu dacă se aplică și alin. 3.
Am o astfel de HJ din decembrie 2014, nepusă în plată și nu știu dacă o pot executa silit sau este prescrisă.
Mulțumesc,
U
Termenul de a cere executarea silita s-a prescris in decembrie 2017.
Mulțumesc pentru răspuns.
La alin.2 se precizează că eșalonarea se aplică și hotărârilor judecătorești ce au ca obiect dobânzi legale, iar alin.3 spune că în cursul termenului prevăzut la alin.1, adică pe perioada eșalonării, executarea silită se suspendă. Aceasta este interpretarea cu care suntem mereu amânați sau mai bine zis mințiți, că totuși aceste dobânzi se vor da. Probabil asta s-a și așteptat: prescrierea.
Nu mai există nicio posibilitate de intrare în drepturi?
Cu stimă,
Elena
Nu exista , daca nu ati pus in executare hotararea.
Cornel Vasile, Consilier juridic