Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Scoala profesionala de ucenici
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Scoala profesionala de ucenici

E valabila scoala profesionala de ucenici don 1964-1967 se pune la vechime la pensie?

mihairusu1949@gmail.com a scris:

E valabila scoala profesionala de ucenici din 1964-1967 se pune la vechime la pensie?

ICCJ - Decizia nr. 18 din 5 octombrie 2015 (Completul competent să judece recursul în interesul legii), publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 801 din 28 octombrie 2015 :

Perioada în care o persoană a fost ucenic cu plată și a urmat cursurile unei școli profesionale:
1. anterior datei de 1 ianuarie 1949 va fi considerată stagiu de cotizare dacă ucenicii au primit salariu ori au cotizat la fos tele case de asigurări sociale;
2. între 1 ianuarie 1949 și 1 ianuarie 1954 va fi considerată vechime în muncă, indiferent dacă în privința ucenicilor a existat obligația virării contribuțiilor la fostele case de asigurări sociale, dar va reprezenta stagiu de cotizare numai în mă sura în care s-a cotizat la fostele case de asigurări sociale;
3. după 1 ianuarie 1954 și până la 1 aprilie 2001 va fi considerată stagiu de cotizare și vechime în muncă perioada practicii în producție.