avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Intrebare - școala profesională și pensia
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Intrebare - școala profesională și pensia

Am scoala de profesionala de durata de 3 ani,. Practica sa efectuat la productie,.,Pot folosi la calcularea pensiei,. sau cu legatura de pensie,.,,Tare multumesc daca primesc un raspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:26, 9 Iulie 2018
Care este perioada in care ati urmat scoala profesionala ?
Anul 1973 pa- la la 1976
intre ani 1973 si 1976
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Decizia nr. 18 din 5 octombrie 2015 (ICCJ ,Completul competent să judece recursul în interesul legii), publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 801 din 28 octombrie 2015 :

Perioada în care o persoană a fost ucenic cu plată și a urmat cursurile unei școli profesionale:
1. anterior datei de 1 ianuarie 1949 va fi considerată stagiu de cotizare dacă ucenicii au primit salariu ori au cotizat la fos tele case de asigurări sociale;
2. între 1 ianuarie 1949 și 1 ianuarie 1954 va fi considerată vechime în muncă, indiferent dacă în privința ucenicilor a existat obligația virării contribuțiilor la fostele case de asigurări sociale, dar va reprezenta stagiu de cotizare numai în mă sura în care s-a cotizat la fostele case de asigurări sociale;
3. după 1 ianuarie 1954 și până la 1 aprilie 2001 va fi considerată stagiu de cotizare și vechime în muncă perioada practicii în producție.

Obligatorie, potrivit art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.
Pronunțată în ședință publică, astăzi, 5 octombrie 2015.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoala profesionala de 3 ani constituie vechime in munca? Florenta30 Florenta30 Buna ziua, desi am citit in diverse discutii legate de acesta problema tot nu am inteles daca scoala profesionala de 3 ani (1973-1976) absolvita inainte de ... (vezi toată discuția)
Vechime oana8989 oana8989 buna ziua.as vrea sa intreb daca scoala profesionala se adauga la vechime?multumesc (vezi toată discuția)
Scoala profesionala de ucenici mihairusu1949@gmail.com mihairusu1949@gmail.com E valabila scoala profesionala de ucenici don 1964-1967 se pune la vechime la pensie? (vezi toată discuția)