Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Intrebare - școala profesională și pensia
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Intrebare - școala profesională și pensia

Am scoala de profesionala de durata de 3 ani,. Practica sa efectuat la productie,.,Pot folosi la calcularea pensiei,. sau cu legatura de pensie,.,,Tare multumesc daca primesc un raspuns.
Care este perioada in care ati urmat scoala profesionala ?
Anul 1973 pa- la la 1976
intre ani 1973 si 1976
Decizia nr. 18 din 5 octombrie 2015 (ICCJ ,Completul competent să judece recursul în interesul legii), publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 801 din 28 octombrie 2015 :

Perioada în care o persoană a fost ucenic cu plată și a urmat cursurile unei școli profesionale:
1. anterior datei de 1 ianuarie 1949 va fi considerată stagiu de cotizare dacă ucenicii au primit salariu ori au cotizat la fos tele case de asigurări sociale;
2. între 1 ianuarie 1949 și 1 ianuarie 1954 va fi considerată vechime în muncă, indiferent dacă în privința ucenicilor a existat obligația virării contribuțiilor la fostele case de asigurări sociale, dar va reprezenta stagiu de cotizare numai în mă sura în care s-a cotizat la fostele case de asigurări sociale;
3. după 1 ianuarie 1954 și până la 1 aprilie 2001 va fi considerată stagiu de cotizare și vechime în muncă perioada practicii în producție.

Obligatorie, potrivit art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.
Pronunțată în ședință publică, astăzi, 5 octombrie 2015.