Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenirea din Cic și demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenirea din Cic și demisia

Buna seara !Momentan sunt in CIC. Pentru a beneficia de stimulentul de inserție, ar trebui sa ma întorc la serviciu din 10 mai, doar ca mi-am găsit un alt job , unde trebuie sa încep din data de 1 Martie. Pot sa depun in aceeași zi cererea de revenire din CIC si cererea de demisie? In cazul in care nu mi se aproba “lichidarea la zi “, noua firma poate sa-mi facă un contract de munca cu data de 1 Martie ? Și cum ma afectează pe mine neprezentarea pentru efectuarea preavizului ?Va mulțumesc anticipat pentru răspuns !
1. Puteti depune cererea de revenire din CCC si cererea de demisie in aceeasi zi.

2. Noul angajator poate sa va incheie c.i.m., chiar daca vechiul c.i.m. nu a incetat.

3. Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.