Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG vrea să ofere bani unei persoane fizice. Care e ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG vrea să ofere bani unei persoane fizice. Care e forma legală: sponsorizare sau donație?

Buna ziua!

Intrebarea este daca din punct de vedere legal ONG-urile au voie sa faca sponsorizari (catre o persoana fizica) sau doar firmele sunt cele indreptatite sa faca sponsorizari. Am auzit varianta conform careia un ONG poate oferi bani unei persoane fizice doar sub forma de donatie, nu sub forma de sponsorizare.

Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Asa cum am mai scris mai sus, NU se incadreaza in cazurile cand persoana fizica poate fi beneficiara unui contract de sponsorizare, caci acea "recunoastere" din partea unui ONG nu se refea la cazul ca ea "are nevoie" de acea sponsorizare, ci ca ea DESFASOARA activitati in unul din domeniile pentru care legea permite acordarea de sponsorizari. Ar putea beneficia de ex. de sponsorizare o persoana care ingrijeste acea persoana paralizata. Si am aratat si ca un ONG desi legea nu ii interzice, nu ar trebui sa acorde nimic ca SPONSORIZARE ci ca donatii sau, si mai bine, ca si grant / finantare nerambursabila, inclusiv cand beneficiarul este o persoana fizica. Si da, avand in vedere interpretarile date de ANAF in ultimii ani legislatiei fiscale, pentru toate sumele acordate ca sponsorizare, sponsorul trebuie sa primeasca raportari si documente justificative ref. daca si cum s-a cheltuit sponsorizarea, deci un mic raport narativ si financiar si copii certificate de beneficiarul sponsorizarii ca fiind conforme cu originalul ( ex. facturi, chitante, bonuri fiscale, ordine de plata sau extrase de cont....). Astfel fiscul in cazuri de acest gen a cerut si luat banii de la sponsor si / sau de la beneficiarul sponsorizarii, inclusiv penalitati si majorari ....