Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG poate sponsoriza/dona către pers fizica?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG poate sponsoriza/dona către pers fizica?

Bună ziua. Un ONG a primit o sponsorizare mai mare din partea unei firme (din impozitul pe profit) și dorește sa redirecționeze o parte din aceasta către o parohie din afara granițelor. Din nefericire, parohiile (în Serbia) nu sunt înregistrate oficial (cu un CIF sau ceva echivalent). În aceste condiții poate ONG ul sa ofere bani (donatie sau sponsorizare?)? Sau dacă nu către parohie, atunci către persoana fizica (adică parohul)?
Ovidette, utilizator
ONG desigur poate face o donatie catre o persoana fizica, daca sponsorul accepta aceasta utilizare ( daca a pus conditii in contractul de sponsorizare ref. la ce sa fie utilizata) si daca statutul ONG-ului permite sa sprijine asa ceva..... De verificat sa nu aiba beneficiarul vreo conditionare legala conform legislatiei de acolo ref. primirea donatiei... pentru a face donatia, dpdv al ONG romanesc in afara de incadrarea scopului ei in scopul statutar al ONG conditia ar fi doar de forma autentica notariala daca suma depaseste 25.000 lei, daca nu, e suficient un contract de donatie olograf sau sub forma oferta de donatie / scrisoare de acceptare de donatie.....