avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de nastere.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de nastere.

Buna ziua.Va rog,i mi puteti spune si mie,conform noilor legi ajutorul de nastere oferit de angajator se impoziteaza?Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:42, 12 Februarie 2018
Ajutoarele pentru naștere nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutorul de nastere se impoziteaza ELENA2009 ELENA2009 Buna ziua, conform noilor modificari ale Codului Fiscal ajutorul de nastere acordat unei angajate care a nascut se impoziteaza? sau ce regim are?? multumesc. (vezi toată discuția)
Tratament fiscal - indemnizatie nastere zzenovia zzenovia Buna ziua tuturor! Va rog , sunt presata de timp si pana acum nu am acordat nicio indemnizatie pentru nastere copil, conform art.55 lit.c din CCMUN 2007-2010 ... (vezi toată discuția)
Impozit pentru bonuri cadou geannynne geannynne Buna ziua. Sunt si eu angajat la o mare companie (multinationala sa putea sa spun) si cu ocazia sarbatorilor de Paste am primit si noi angajatii 3 bonuri cadou ... (vezi toată discuția)