Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Cetatenie dublă
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Cetatenie dublă

Salut. Nevasta-mea in romania are numele meu după căsătorie in 1994. In Italia după ce a obținut cetățenia italiana a fost obligată să reia numele de fată. Cum putem face să reanoim actele (pasaportul) l?Pe actul de identitate italian rezulta numele ei de fată. Multumim
silviuh, utilizator
Buna seara!

Daca schimbarea de nume a avut loc in strainatate, documentul prin care se face dovada schimbarii acestuia trebuie apostilat sau supralegalizat.
Trebuie sa va adresati ambasadei sau consulatului roman pentru inscrierea mentiunii (obtinerea cetateniei) care a avut ca rezultat final schimbarea numelui purtat anterior casatoriei in documentele de identitate italiene.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
~ Conținut șters la cerere ~

roberto92 a scris:

Aceeași problemă a avut-o mama mea cu ani în urmă, când obținuse la rându-i cetățenia italiană. Conform normelor italiene revenise la numele de fată.

Aveți două posibilități:
1) Să rămână la numele de fată, atunci urmați procedura sugerată de dna. Ionescu. Totuși, țineți cont că va trebui să-i informați pe toți cei cu care soția are un raport contractual (utilități, credite bancare, abonamente etc.) cu privire la schimbarea numelui, pe lângă faptul ca va trebui să preschimbe toate documentele italiene și va obține un ”codice fiscale” nou.

2) Ceea ce am făcut eu în cazul mamei mele: faceți o cerere către prefectul locului de revenire la numele dobândit după căsătorie. Pe site-ul prefecturii locale veți găsi un formular de schimb al numelui pentru cetățenii majori. Soția îl va completa specificând următoarele la motivație:

- în 1994 s-a căsătorit, trecând, conform legii românești, la numele de familie al soțului
- în urma obținerii cetățeniei italiene, a revenit, conform normelor italiene, la numele de fată
- de 24 de ani e cunoscută cu numele de familie al soțului, iar toate raporturile sale personale, profesionale și juridice sunt strict legate de acest nume, fapt pentru care îi este indispensabil să revină la acesta

Prefecții cunosc bine situația, iar cererile se admit fără probleme.

silviuh
Multumesc Roberto. Noi deja am schimbat toate documentele in italia unde locoim de cca 20 de ani. Am fi dorit să prelungim pașapoartele romanesti avand cetatenie dublă. In Romania suntem înregistrați cu domiciliul in străinătate, pasaportul fiind singurul act de identitate. (In Romania, cetățeni români fiind).
După cum văd, ramane ca nevastă-mea ori revine la numele de la căsătorie, sau ramane cu numele de fată. Ce-ar trebui să facem in Romania?

Gabriela Monica Ionescu a scris:

Buna seara!

Daca schimbarea de nume a avut loc in strainatate, documentul prin care se face dovada schimbarii acestuia trebuie apostilat sau supralegalizat.
Trebuie sa va adresati ambasadei sau consulatului roman pentru inscrierea mentiunii (obtinerea cetateniei) care a avut ca rezultat final schimbarea numelui purtat anterior casatoriei in documentele de identitate italiene.

Mulțumesc frumos pentru îndrumare
~ Conținut șters la cerere ~