avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Comision agent imobiliar. Sunt obligat să-l plătesc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Comision agent imobiliar. Sunt obligat să-l plătesc dacă nu am semnat un contract de vizionare?

Buna seara

In cautarea unui apartament de inchiriat, zilele trecute am vizionat un apartament prin intermediul unui agent imobiliar ce m-a anuntat inainte ca practica un comision de 50% din chirie. A venit si proprietarul iar la finalul vizionarii am avut impresia ca proprietarul e mana in mana cu agentul imobiliar.

Astazi am semnat un contract standard (nedeclarat la ANAF), direct cu proprietarul iar el a spui ca ii va declara agentului imobiliar o valoare mai mica, astfel incat sa platim comision mai mic. Mai mult, a sugerat sa ii las lui comisionul de 50% pentru agentul imobiliar (plecat din localitate), el urmand sa i-l dea mai tarziu.

Am refuzat si am spus ca ii voi plati comisionul doar daca agentul imi da o factura/chitanta.

Intrebarea mea e in ce conditii sunt obligat sa ii platesc comisionul acestui agent imobiliar, avand in vedere ca nu am semnat niciun contract de (pre)vizionare cu el, iar contractul de inchiriere e doar intre mine si proprietar.

Mersi
Ultima modificare: Marți, 13 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Jora86 , utilizator 23:04, 1 Octombrie 2018
Ati semnat sau nu un contract pentru vizionare ?
Ultima modificare: Luni, 12 Februarie 2018
ContSters454516, utilizator
Nu, nu am semnat niciun contract pentru vizionare.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu ati semnat un contract cu agentul imobiliar nu aveti obligatia legala(contractuala)de a plati comisionul.
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Obligatie legala, nu aveti ! Dar obligatie morala ... ?!
Pretentie pertinenta pentru factura aveti, dar pentru inregistrare la ANAF nu va prea surade !
Eu, daca as fi acel agent, as astepta 15 sau 20 de zile de la semnare si apoi v-as reclama un pic la ANAF !
“ Domnule ce hoti sunt agentii din ziua de azi si ce corecti sunt ceilalti ! “
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Normal, ar trebui sa plateasca o chirie marita cu impozitul....

Alte discuții în legătură

Comision fara chitanta agent imobiliar vladimirbucuresteanu vladimirbucuresteanu Buna ziua, Cautand un imobil pe care sa-l inchiriez, am sunat zilele trecute la numarul de telefon atasat anuntului care ma interesa. Acest anunt era ... (vezi toată discuția)
Activitatea de agent imobiliar (intreprinere individuala) necesita utilizarea casei de marcat fiscale,? unde se incadreaza aceasta functie/meserie/profesie? florinbc florinbc Doresc sa infiintez o II avand activ. principala - tranzactii imobiliare. Precizez ca am lucrat in domeniu ,SC agentie SRL unde se emiteau bonuri fiscale, ... (vezi toată discuția)
Este legala "garantia" la inchirierea unei locuinte? dar comisionul agentului imobiliar? irol irol Este legala \"garantia\" ceruta de proprietar (locator) la inchirierea unei locuinte? Dar comisionul agentului imobiliar? Nu inteleg de ce viitorul chirias ... (vezi toată discuția)