Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Acte pentru cheltuieli ONG catre persoana fizica
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Acte pentru cheltuieli ONG catre persoana fizica

Va salut.
Cum poate justifica un ONG de protectia animalelor cheltuielile efectuate pentru transportul unor caini (in scopurile cuprinse in Statut), cu ajutorul unei persoane fizice?
Mai exact, ONG-ul a apelat la o persoana fizica care a transportat cu masina personala niste caini, serviciu pentru care a cerut sa fie platit.
Ce act trebuie sa faca ONG-ul pentru aceste cheltuieli?
Multumesc.
cris2d2, utilizator
Daca este ceva ocazional, nu e nimic nelegal.... se face un contract civil si omul respectiv semneaza o dispozitie de plata ca act justificativ pentru plata facuta (sau virati banii in contul bancar personal al acestuia), este alternativa pt cazurile cand prestatorul nu e organizat pt prestari de activitati si deci nu are de dat facturi si chitante.... . Sa se respecte desigur pretul pieteni, sa nu apara alte probleme,...