avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass la dividente pentru microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass la dividente pentru microintreprindere

Buna ziua,
Detin o microintreprindere unde anul trecut am fost salariat cu jumatate de norma si am platit contributia pentru sanatate la salariu (CASS), doresc sa stiu daca am fost salariat anul trecut o sa trebuiasca sa platesc contributia la sanatate pentru dividentele din 2017, pe care o sa le incasez in 2018? Cum se calculeaza contributia la sanatate 10% din valoarea totala a dividentelor sau din salariul minim 1900 lei, adica 190 lei/luna (2280 lei/an)?
Anul acesta am renuntat la contractual de munca si o sa incasez dividente pentru 2018, anul viitor in 2019. Doresc sa stiu daca pentru contributia pentru sanatate pe care o sa platesc pentru aceste dividentele din 2018 o sa beneficiez si de asigurarea de sanatate? Cum ar trebui sa procedez sa depun vreo declaratie si sa platesc anticipat contributia pentru sanatate? Avand in vedere ca o sa platesc pentru acest serviciu sa pot beneficia de asigurarea de sanatate? Mai este valabila declaratia 600?
Ultima modificare: Marți, 13 Februarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Mihai_Virgil , utilizator 22:50, 13 Februarie 2018
Se ia in calcul data hotararii adunari generale in care s-a repartizat profitul catre asociati ca dividende. Daca se hotaraste anul acesta, nu are treaba cu anul in care firma a obtinut profitul, adica 2017.
In cazul acesta eu o sa trebuiasca sa platesc pentru dividentele din 2017 si incasate in 2018 suma de 2280 lei pentru un an, din cate am inteles. Aceasta suma este echivalentul a cat plateste un angajat cu salariul minim pe ecomonie ceea ce inseamna ca eu trebuie sa beneficiez de serviciile asigurarile de sanatate chiar daca nu sunt salariat cu contract de munca. Cum trebuie sa procedez cu Casa de Asigurari? Trebuie sa duc o dovada ca am platit contributia la CASS pentru dividente sau o sa fiu asigurat in baza platii acestei contributii fara sa mai fac niciun demers.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie si sanatate 2018 marin05 marin05 Buna ziua, daca o PFA la norma de venit, a avut in 2017 norma de venit in valoare de 15 000 lei, in 2018 este obligata la plata pensiei si sanatatii? Multumesc! (vezi toată discuția)
Cand se plateste cass pe dividentele din 2018 ?! avo7 avo7 Buna ziua, Nu am inteles cum se platesc contributiile acelea la sanatate (micro fara salariat). Se platesc contributii la sanatate in 2019 pt 2018 daca ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica venituri din dividende elena689 elena689 In anul curent o persoana fizica a depus declaratia unica pentu cass aferent venituri din dividende realizate in 2017 si incasate in 2018; la completarea ... (vezi toată discuția)