Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cand se plateste CASS pe dividentele din 2018 ?!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cand se plateste CASS pe dividentele din 2018 ?!

Buna ziua,

Nu am inteles cum se platesc contributiile acelea la sanatate (micro fara salariat). Se platesc contributii la sanatate in 2019 pt 2018 daca firma s-a infiintat sa zicem in octombrie 2018? Cei 22800 reies din venitul microintreprinderii pe 2018 sau din dividentele efectiv incasate de persoana fizica? Daca nu se incaseaza decat 2000 de RON divident pentru 2018 (restul ramane in firma), se mai mai plateste CASS ??!?!

Si cum ma rog mai beneficiez de asigurare de sanatate in 2019 pt 2018 !?! Asta nu am inteles absolut deloc si am citit cred 1000 de articole pe tema. Toti povestesc de taxe cand cum se platesc etc. dar nimeni nu clarifica cand/cum beneficiez de serviciile alea de sanatate pt care sunt obligat sa platesc !?!?

Daca firma atinge cei 22800/an abia in luna noiembire (si nu avea cum sa anticipeze), cum se procedeaza?

Multumesc
avo7, utilizator
Se compara veniturile persoanei fizice din 2018 (aici intra si cele din investitii adca in cazul dumneavoastra din dividende) cu plafonul celor 12 salarii minime pe economie adica 22800 lei. Deci tot ce veti incasa pana la final de an treceti in declaratia unica si faceti si plata, daca va trebui sa patiti cass, pana pe 15 martie 2019.
Multumesc! Dar daca sa zicem ca se trece de 22800 pt 2018 si fac plata in 2019, CUM mai beneficiez de serviciile de sanatate pentru care am platit !??!?

In legea asigurarilor sociale se spune ca acestea nu sunt taxe, pentru ca primesti un serviciu in schimb (la pensii e clar, odata si odata ai sansa sa primesti inapoi ceva, iar la sanatate "contravaloarea" pretului platit trebuie sa fie accesul la serviciile medicale). ori daca eu depasesc neasteptat plafonul in decembrie 2018, cum sa mai beneficiez in 2018 de vreun serviciu medical ?!
sa inteleg ca e o "scapare" in legislatie sau chiar nu stie nimeni raspunsul !??!?!?
Tot ce v-am scris se muta in 2019 pentru a atunci veti distribui dividendele de la firma si le veti si incasa ca asociat in firma, daca e cazul ca firma sa aiba profit la final de an 2018. Pentru a fi asigurat pentru 2018 trebuie sa depuneti declaratia unica si optati pentru varianta de a aplati sase luni din an 190 lei pe luna si sunteti asigurat tot anul.