Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Completare declarație unica anaf.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Completare declarație unica anaf.

Bună ziua, dacă am obținut venituri din dividente mai mari de 22800 în anul 2017 însă în același timp am plătit contribuții salariale de valoarea unui salariu minim pe economie pe parcursul întregului an, mai trebuie sa completez aceasta declarație? Dacă trebuie, cum sa o fac?
De asemenea va rog sa ma lămuriți dacă la venitul estimativ pentru 2018 as putea sa trec o suma mai mica decât pragul minim impus de 22800 și sa o rectific în declarația următoare, cea din Martie anul 2019. Va întreb asta întrucât mi se pare absurd sa speculez cam cât venit voi realiza pana la sfârșitul anului.
Va mulțumesc.
Ovidiu Ionut, utilizator
Veniturile din dividende din 2017 nu se trec in DU.

Venitul estimat e estimat, ceea ce insemna probabil. Deci, o necunoscuta. Se poate completa orice. E vorba tot de dividende?

Tot dividende, dacă estimez ca voi depăși pragul acesta de 22800 în 2018 mai are sens sa plătesc acele contribuții salariale? Pana acum o făceam sa beneficiez de asigurare medicala, vechime etc. Nu vreau sa ajung în situația în care sa plătesc deși as beneficia de ele completând declarația sau invers, sa o completez deși nu ar trebui din moment ce deja contribui fiind angajat.
Ovidiu Ionut, utilizator
Nu are importanta la stabilirea faptului daca sunteti sau nu obligat sa platiti contributia sociala la sanatate la veniturile din dividene cu faptul ca in acelasi timp mai aveti si un contract de munca.
Doar pentru venitul din dividende incasat in anul 2017 nu treceti nimic si pentru estimatul lui 2018 treceti acum cat doriti si apoi in orice moment, pana la 15 martie 2019 depuneti o noua declaratie unica cu situatia reaizata efectiv si cu cat veti avea de plata la contributia la sanatate. Pana pe 15 decembrie 2018 ca sa beneficiati si de reducerea de 5% sa depuneti declaratia si sa faceti si plata.
george-neagu, moderator
Mulțumesc pentru informații.