Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividente si declaratia unica 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividente si declaratia unica 2018

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in ceea ce priveste dividentele ridicate anul trecut 2018-pentru care s-a platit impozitul 5%. Nu a fost depusa declaratia unica. Se poate depune declaratia unica acum, pana in martie 2019 ?
Da si veti plati si cea ce rezulta de plata pentru cass la ghiseu. Veti depune numai prin internet folosind contul personal deschis cu nume si cnp pe spatiul privat virtual.
Si veti depune declaratia uncia in care completati la contributa la sanatate pentru 2018 doar daca venitul incasat pe anul 2018 din dividende este peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie adica 22800 lei. Altfel nu depuneti.
Multumesc frumos! O zi placuta!