avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividente si declaratia unica 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividente si declaratia unica 2018

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in ceea ce priveste dividentele ridicate anul trecut 2018-pentru care s-a platit impozitul 5%. Nu a fost depusa declaratia unica. Se poate depune declaratia unica acum, pana in martie 2019 ?
Cel mai recent răspuns: hvac , utilizator 12:22, 26 Februarie 2019
Da si veti plati si cea ce rezulta de plata pentru cass la ghiseu. Veti depune numai prin internet folosind contul personal deschis cu nume si cnp pe spatiul privat virtual.
Si veti depune declaratia uncia in care completati la contributa la sanatate pentru 2018 doar daca venitul incasat pe anul 2018 din dividende este peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie adica 22800 lei. Altfel nu depuneti.
Multumesc frumos! O zi placuta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass la venitul din dividende ROEL ROEL Dividendele se pot declara online? Handicapații sunt scutiți de cass pe dividende? (vezi toată discuția)
Cand se plateste cass pe dividentele din 2018 ?! avo7 avo7 Buna ziua, Nu am inteles cum se platesc contributiile acelea la sanatate (micro fara salariat). Se platesc contributii la sanatate in 2019 pt 2018 daca ... (vezi toată discuția)
Impozit dividende 2018 ionela11 ionela11 Buna ziua, Am o societate la care am acordat dividende interimare administratorului pe trimestrul 3 al anului 2018. Intrebarea mea este impozitul pe ... (vezi toată discuția)