Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata cass la venitul din dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata cass la venitul din dividende

Dividendele se pot declara online? Handicapații sunt scutiți de cass pe dividende?
george-neagu, moderator
Nu sunteti scutit de plata cass la venitul din dividende.
Daca venitul din dividende incasat este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie, adica daca ati incasat in acest an 2019 peste 24960 lei , veti plati cass 10% aplicat la valoarea plafonului si pentru acest cass depuneti declaratia unica doar prin internet folosind contul personal deschis cu nume si cnp pe spatiul privat virtual.