Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributi la un pfa pensionar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributi la un pfa pensionar

Ce contributii trebuie sa platesc la stat daca o sa am un pfa si sunt pensionar si daca sunt mai mici decat in cazul unui srl in care as fi obligat sa fiu angajat?
george-neagu, moderator
In cazul dumneavoastra veti plati obligatoriu impozitul pe venitul din activitati independente de 10% aplicat la valoarea venitului net anual adica venit brut anual incasat - cheltuieli deductibile anuale platite (fara contibutia de sanatate).
Separat veti plati si contributia las anatate dar asta doar daca valoarea venitului net anual de mai sus este peste valoarea plafonului a 12 salarii minime brute pe economie, care in acest an de exemplu este 24960 lei. Daca rezulta ca trebuie sa platiti cass 10%, procentul se aplica la valoarea plafonului.
Veti depune la infiintarea pfa pentru finante declaratia unica numai prin internet folosind contul deschis cu nume si cnp pe spatiul privat virtual. In aceasta declaratie treceti valorile estimate a le realiza pentru incasarea de venituri si plata de cheltuieli deductibile pentru 2019.