Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit dividende 2018
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit dividende 2018

Buna ziua,

Am o societate la care am acordat dividende interimare administratorului pe trimestrul 3 al anului 2018. Intrebarea mea este impozitul pe dividende trebuie sa il declar in 205?....si CASS pt aceste dividente pana cand pot sa il declar si in ce declaratie trebuie sa apara?

george-neagu, moderator
Da, pentru ca ati platit si impozit pe venitul din dividende si prin aceasta declaratie 205 statul vede detaliat datele de identificare ale celor pentru care ati platit acel impozit.
Separat pana la 15 martie 2019 fiecare asociat care a incasat venit din dividende va declara in declaratia unica daca e cazul de plata cass, adica daca venitul este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie, adica 22800 lei.
george-neagu, moderator
Multumesc

Daca administratorul nu este angajat mai trebuie sa depuna Declaratia unica?
O depune oricum.